avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia

In 10.02.2014.am depus dosarul de pensie pentru limita de virsta si la primirea deciziei,am constatat ca nu au fost luate in calcul drepturile salariale ,care nu au fost inregistrate in carnetul de munca in perioada 1979-2001(acorglobal,prime,ore suplimentare,regim de lucru prelungit-evidentiate in adeverinta eliberata de angajator si in care se mentioneaza ca veniturile respective au fost incluse in baza lunara decalcul a contributiei de asigurari sociale)Am contestat decizia emisa de Casa Judeteana de Pensii Dolj,dar nu sa recalculat pensia,drep pentru care i-am actionat in instanta.Datorita faptului ,ca avocatul angajat de mine a avut anterior o altercatie cu presedinta completului de judecata(asta e motivul invocat de avocat pentru pierderea procesului la fond -eu nefiind prezent).Am facut recurs si nici Curtea de Apel nu mi-a dat cistig de cauza(avocatul la prima infatisare a cerut la angajator detalii suplimentare referitoare la venituri,iar la a doua n-a mai venit,delegind-o pe sotia sa-tot avocat).Aceasta a motivat cind a fost interpelata ca n-a studiat documentele cerute de sot si ca va trimite o intimpinare pe-mail si asa am pirdut din nou.Mentionez ca toti salariatii care au iesit la pensie de la firma la care am lucrat (SCEnergomontaj Bucuresti SA) si au dat in judecata casele de pensii din diferite judete au cistigat(eu nu!).Intrebarea este daca se mai poate face ceva ca sa-mi cistig drepturile,intrucit Curtea de Apel Craiova spune ca hotarirea este definitiva?

Alte discuții în legătură

Lamurire floricu67 floricu67 am o rugaminte pentru cei care ma pot lamuri.Sint implicat intr-un proces cu institutia unde lucrez pentru refuzul acestora de a ne plati drepturile salariale ... (vezi toată discuția)
Decizia curtii de apel, pt recalculare pensie simpatyk simpatyk Asupra recursului de fata, Prin sentinta civila nr .117/15.01.2009 a Tribunalului Dolj, a fost admisa contestatia formulata si precizata privind pe ... (vezi toată discuția)
Foarte important 2 simpatyk simpatyk Uitati cum sta treaba.Eu am depus la casa de pensii dolj adeverente cu salari si cu sporul de vechime ca am castigat salarii mai mari ca cele anscrise an ... (vezi toată discuția)