Forum Discuţii juridice Achiziţii publice lege aplicabila plangere Deczie CNSC
Discuție deschisă în Achiziţii publice

lege aplicabila plangere Deczie CNSC

Contestatia la o procedura a inceput sub imperiul OUG 34/2006. Decizia CNSC se da la inceputul lunii iunie 2016, dupa aparitia Lg.101/2016. Autoritatea contractanta face plangere impotriva deciziei CNSC ,dupa aparitia Lg.101/2016.
Sub imperiul carei legi se judeca plangerea avand in vedere ca art.69(2) din Lg.101/2016 spune ca aceasta se aplica numai contestatiilor/cererilor/ plangerilor formulate dupa intrarea ei in vigoare, data publicarii in MO?
Contestatia incepe sub imperiul vechii legi si se judeca dupa aceasta chiar daca se finalizeaza sub imperiul legii noi
Plangerea impotriva deciziei incepe sub imperiul noii legii si cum se motiveaza in drept: lg.101 sau oug 34?
Totul se desfasoara conform OUG 34/2006.
In ceea ce priveste speta relatata mai sus, prevederea noii legislatii este dupa cum urmeaza:
contestatiile/plangerile aflate in curs de solutionare la consiliu/ instanta de judecata la data intrarii in vigoare a prezentei legi, continua sa fie solutionate avand in vedere vechea legislatie.

Nu prea lasa loc de interpretari, este clar, asa cum ati constatat si dvs prin art 69 alin 2 din 101 pe care il invocati.

Bafta!