Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tatal nu vrea sa-i faca buletinul la 18 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tatal nu vrea sa-i faca buletinul la 18 ani

Buna ziua este vorba despre prietena mea care de 3 ani s-a mutat la mine. Problema este ca in septembrie implineste 18 ani iar eu si cu ea am vrea sa plecam in Italia la mama mea iar din acest motiv tatal ei nu vrea sa ii faca buletinul.Intrebarea mea este daca putem actiona in vreun fel , sau la politie ceva ca ssa il faca? Are dreptul sa nu ii faca buletinul?
Tatal nu are niciun drept sa refuze buletin acesteia ,dar poate sa nu o ia in spatiu in caz ca locuinta apartine lui dar in schimb poate sa isi scoata carte de identitate provizorie cu ajutorul careia poate sa isi scoata pasaport ca doar pe baza carte de identitate provizorie nu se poate calatorii,sau sa gaseasca pe cineva care sa o ia in spatiu si astfel sa isi faca carte de identitate normala.;
Succes!
Pai nu este el proprietarul casei este bunica ei, dar ma refer nu cumva ar fi obligat sa il faca? zic si eu o parere.
In privinta buletinului nu se poate opune tatal si fata si-l poate face singura, problema ar fi ca pana la 18 ani are nevoie de acordul parintilor pentru a parasi tara.
asta stiu ca poate sa il faca singura dar tatal ei a amenintato pe bunica ei ca daca o ia in spatiu o sa-i dea foc la casa si ca o bate.
Păi fata nu are carte de identitate de la 14 ani?
De ce nu o luaţi dvs. în spaţiu?