Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Carte de identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Carte de identitate

Bună ziua as vrea sa mă ajutați, mama mea locuiește la tara la tatăl meu acesta nu vrea sa o ia în spațiu, buletinul mamei a expirat de anu trecut.cum ar putea sa își facă buletin fără adresa?
casa e proprietatea exclusiva a tatalui dvs?... daca da, acesta nu e obligat sa o ia in spatiu... daca nu, inseamna ca sunt amandoi coproprietari si nu are nevoie de acordul tatalui ptr a si face buletin acolo
Ai mei sunt divorțați de mult timp, mama a fost nevoită sa se mute la el acum un an, deoarece nu avea unde locui..proprietarul nu este tata, mama lui nu la declarat propietar, iar aceasta a decedat...Din câte inteles se poate face un buletin provizoriu, dar cu acest buletin poți ieși din tara?
Cu cartea de identitate provizorie nu se poate isei din tara in schimb se poate iesi cu pasaportul pe care il face cu ajutorul cartii de identitate provizorii.
Isi poate face carte provizorie doar daca a avut domiciliul acolo pe CI expirata.
Daca nu, sa mearga la Evidenta de care apartine imobilul unde a avut ultimul domiciliu. Cu CI provizorie poate sa isi faca, asa cum v-a spus deja cyan, pasaport.
Spatiul din cartea de identitate al mamei cui apartine? Sunteti dvs.proprietar ? O puteti lua dvs. in spatiu pe mama doar pentru a o pune in legalitate sau o alta persoana dornica sa o ajute cat sa isi faca acte. Daca nu singura solutie este cartea provizorie.
Justitiarul711, utilizator