Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... conexare dosare masuri preventive distincte.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

conexare dosare masuri preventive distincte.

In timpul urmaririi penale, X este arestat preventiv pt.viol.Inainte de judecarea mentinerii masurii arestarii preventive, promoveaza cerere de liberare provizorie sub control judiciar. Azi se judeca lib.prov.sub ctrl.judiciar si se admite la fond. Maine se judeca mentinerea masurii arestarii preventive si se dispune, tot la fond, mentinerea. Ambele incheieri de la fond sunt atacate cu recurs, una de catre parchet, cealalta de catre detinut. Tribunalul, avand in aceeasi zi cele doua dosare pe rol in recurs, le conexeaza. Este corect, in conditiile in care dosarele au obiecte distincte , unul mentinere masura arest.prev., celalalt cerere de liberare provizorie sub ctrl.judiciar? Si inca ceva. In cazul masurilor, contestatia in anulare si revizuirea au aceleasi termene ca si in cazul judecatii pe fond, sau termene scurte ca si recursul?
Este corecta conexarea dosarelor deoarece ambele au ca obiect solutionarea masurii preventive: mentinere sau liberare provizorie sub control judiciar.
Eu am avut o speta similara in care la fond, la primirea dosarului, cu ocazia verificarii de catre instanta a masurii arestarii preventive, inculpatul a formulat o cerere de liberare provizorie sub control judiciar care a fost admisa in principiu, dar respinsa pe fond si mentinuta masura preventiva. Inculpatul a formulat recurs impotriva incheierii atat cu privire la mentinerea masurii preventive , cat si cu privire la respingerea cererii de liberare provizorie sub control judiciar. Recursul a fost sustinut si respins.
Contestatia in anulare si revizuirea au termene de fond, adica lunar. Recursul privind masurile preventive se judeca in termen scurt, pe cand recursul declarat impotriva unei hotarari definitive se judeca tot ca fondul, adica lunar. ;)
Este corecta masura dispusa de tribunal (conexarea) intrucat in caz contrar s-ar fi repetat istoria de la prima instanta.

Av. Adrian Posdarie
Corecta ,deoarece au acelas obiect...