avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA plafon 35000 EUR TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

plafon 35000 EUR TVA

Va rog sa ma lamuriti in urmat.speta;
-am preluat contabilitatea unei firme pe 17august, neplatitoare de TVA
-am depistat ca in luna iunie a atins plafonul de 35 000eur,ceea ce ins.ca pana pe 10 iulie trebuia sa faca notif.pt.trecerea la platitor de tva , fapt nerealizat
Cum pot sa rezolv problema fara a plati amenda de 500ron?Cu ce data incepe firma sa deduca si sa colecteze tva?
Cel mai recent răspuns: szasz mihaela , utilizator 15:38, 2 Octombrie 2009
De la data (luna) depasirii plafonului, devine platitor de TVA deci poate si deduce.
Spre ajutor/lamurire
[ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 19 August 2009
nucu$, utilizator
Urgentati depunerea declaratiei de mentiuni la Administratia Financiara (daca e cu amenda, sa plateasca cel vinovat).
Veti colecta TVA la toate iesirile (vanzari s/sau prestari servicii) de la data de intai a lunii urmatoare celei in care ati depasit plafonul de 35000 euro, deci cu 01.07.09. Nu puteti deduce TVA decat de la data obtinerii C.I.F., data de la care veti figura inregistrat in vectorul fiscal ca platitor TVA.
Multumesc pt.raspuns.
Aatazi am fost la admin.fin,am platit amenda si am depus 010.
Mi s-a spus ca pot sa colectez TVA cu data 01.09.2009, iar pt.cele 2 luni( iul si august) vor trimite pe cineva de la control sa calculeze
Felicitari=D>=D>=D>
Felicitari !!!! =D>=D>=D>

Alte discuții în legătură

Urgent depasire plafon tva dissy dissy Buna ziua, Am o firma neplatitoare de tva infiintata in 2010 , iar in luna martie are ca de 33351 ron. Uitandu-ma pe forum la discutii despre depasirea ... (vezi toată discuția)
Dilema tva anacarenina58 anacarenina58 Firma este infiintata in iulie 2014 si a atins plafonul TVA in noiembrie 2014.cu ce luna devin platitor de TVA ? In decembrie 2014 , un posibil client ... (vezi toată discuția)
Schimbare statut din neplatitor in platitor de tva irinaanaflorea irinaanaflorea Am un SRL care in luna noiembrie a depasit plafonul care ii permitea sa fie neplatitor de TVA. datorita unei intarzieri, nu am depus 010 in termen de 10 zile ... (vezi toată discuția)