Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA plafon 35000 EUR TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

plafon 35000 EUR TVA

Va rog sa ma lamuriti in urmat.speta;
-am preluat contabilitatea unei firme pe 17august, neplatitoare de TVA
-am depistat ca in luna iunie a atins plafonul de 35 000eur,ceea ce ins.ca pana pe 10 iulie trebuia sa faca notif.pt.trecerea la platitor de tva , fapt nerealizat
Cum pot sa rezolv problema fara a plati amenda de 500ron?Cu ce data incepe firma sa deduca si sa colecteze tva?
De la data (luna) depasirii plafonului, devine platitor de TVA deci poate si deduce.
Spre ajutor/lamurire
[ link extern ]
nucu$, utilizator
Urgentati depunerea declaratiei de mentiuni la Administratia Financiara (daca e cu amenda, sa plateasca cel vinovat).
Veti colecta TVA la toate iesirile (vanzari s/sau prestari servicii) de la data de intai a lunii urmatoare celei in care ati depasit plafonul de 35000 euro, deci cu 01.07.09. Nu puteti deduce TVA decat de la data obtinerii C.I.F., data de la care veti figura inregistrat in vectorul fiscal ca platitor TVA.
Multumesc pt.raspuns.
Aatazi am fost la admin.fin,am platit amenda si am depus 010.
Mi s-a spus ca pot sa colectez TVA cu data 01.09.2009, iar pt.cele 2 luni( iul si august) vor trimite pe cineva de la control sa calculeze
Felicitari=D>=D>=D>
Felicitari !!!! =D>=D>=D>