Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este legal acest program de lucru?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este legal acest program de lucru?

Buna ziua,

La interviul de angajare mi s-a spus ca programul de lucru va fi dupa cum urmeaza: o saptamana luni, marti, vineri, sambata si duminica de la 7.30 la 00.00, o saptamana miercuri si joi 7.30 la 00.00. Avand in vedere ca, raportat la o perioada de o luna, acest program ar conduce la vreo 58 ore pe saptamana, este legal?
Nu este legal ...

Art. 114 C.mun.
(1) Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.
(2) Prin exceptie, durata timpului de munca, ce include si orele suplimentare, poate fi prelungita peste 48 de ore pe saptamana, cu conditia ca media orelor de munca, calculata pe o perioada de referinta de 4 luni calendaristice, sa nu depaseasca 48 de ore pe saptamana.
......