Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Documente necesare casatoriei cu un cetatean nigerian
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Documente necesare casatoriei cu un cetatean nigerian

Spuneti-mi va rog ce acte are nevoie un cetatean nigerian in Romania pentru a se casatori.
Va multumesc!
Aveti ambasada la Bucuresti, deci ati putea incerca sa vedeti daca va pot ajuta cu adeverinta de cutuma. Daca nu, aveti nevoie de certif. de nastere si adeverinta de cutuma de la starea civila din Nigeria. Pe aceste acte se pune stampila -supralegalizarea de la MAE Nigeria, Ambasada si MAE Romania. Sa aveti grija sa obtineti 90 de zile viza pentru ca in Romania actele va stau 10 zile la starea civila, iar daca ceva nu e bine sa va puteti intoarce. Logodnicul va da o declaratie pe proprie raspundere la notar si sa nu uitati ca aveti nevoie de translator la st.civila si cand bagati actele si dupa 10 zile la cununie.