Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... marire salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

marire salariu

buna ziua.dupa noua lege a salarizarii asistentele de la cabinetul scolar ce apartine de primarie vor avea acelasi salariu cu cele de la spitalul orasenesc?multumesc
Asistentele medicale ce desfasoara activitate in cadrul Dispensarelor scolare ,sunt incadrate in cf cu Legea 284/2010 pe ANEXA III Familia ocupationala Fc bugetare Sanatate,CAP.I ,UNITATI SANITARE DE ASIST SOCIALA SI ASIST.SOCIO-MEDICALA.la pc3UNITATI DE ASISTENTA SOCIALA/SERV.SOCIALE CU SAU FARA CAZARE

OUG 20/2016,prevede cresteri salariale incepand cu 1 august,la cap I Sanatate,dar doar pt .cei incadrati la pc.1si 2,(aici se incadreaza si personalul mediu sanitar din spitale)ori dvs sunteti incadrata la pc3 deci nu veti beneficia de majorare incepand cu 1 august(ultima majorare v-a fost acordata in octombrie 2015)si in concluzie nu veti avea acelasi salariu de incadrare cu cel primit de o asistenta medicala care isi desfasoara activitatea intr-un spital public.

Art. 3*2.OUG20/2016:
(1) Prin excepţie de la prevederile art. 1 alin. (1), începând cu luna august 2016, salariile de bază ale personalului prevăzut la cap. I pct. 1 şi 2 din anexa nr. III - Familia ocupaţională de funcţii bugetare «Sănătate» din Legea-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice, cu modificările şi completările ulterioare, se stabilesc potrivit anexei nr. 1.
ContSters400311, utilizator