Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarii, marire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarii, marire

Buna. Sunt angajata in cadrul DGASPC ,avand functia de instructor educatie,am o vechime de 19 ani si un salar de 1470 lei. In urma ordonantei de urgenta nr. 20/2016 beneficiez de marire ? Va multumec!!!
Art1(1) din OUG57/2015:
(1) În anul 2016, cuantumul brut al salariilor de bază/soldelor funcţiei de bază/salariilor funcţiei de bază/indemnizaţiilor de încadrare de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice se menţine la acelaşi nivel cu cel ce se acordă pentru luna decembrie 2015, în măsura în care personalul îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii şi nu se aplică valoarea de referinţă şi coeficienţii de ierarhizare corespunzători claselor de salarizare prevăzuţi în anexele la Legea-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice, cu modificările şi completările ulterioare

Prin OUG20/2016:se introduce ART3*1:
(1) Prin excepţie de la prevederile art. 1 alin. (1), începând cu luna august 2016, personalul plătit din fonduri publice care beneficiază de un cuantum al salariilor de bază/indemnizaţiilor de încadrare mai mic decât cel stabilit la nivel maxim pentru fiecare funcţie, grad/treaptă, gradaţie, vechime în funcţie sau în specialitate, după caz, va fi salarizat la nivelul maxim al salariului de bază/indemnizaţiei de încadrare din cadrul instituţiei sau autorităţii publice respective, dacă îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii.

Asadar,daca va aflati in situatia descrisa de art 3*1 din OUG 57/2015,introdus prin OUG20/2016,veti putea beneficia de o marire pana la nivelul maxim al salariului de baza prevazut pt functia dvs in unitatea in care va desfasurati activitatea.
Pentru angajatii ce-si desfasoara activitatea in asistenta sociala nu sunt prevazute grile prin OUG20/2016ca in cazul celor din sanatate sau invatamant