Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract individual de munca cu perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract individual de munca cu perioada determinata

Buna ziua,

Sunt angajat la o companie cu cim pe perioada determinata, am avut initial contract pe 3 luni prelungit cu doua luni.
In acest moment mai am o luna din contract, in cazul in care imi depun demisia cu preaviz de 20 zile si in perioada preavizului intru in concediu medical ce depaseste perioada preavizului si a contractului initial de munca, se va prelungi contractul de munca si preavizul pana la revenirea din concediul medical?
Contractul inceteaza de drept la data expirarii, chiar daca intrati in concediu medical.

Art. 49 (5) din Codul Muncii
(5) De fiecare dată când în timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauză de încetare de drept a contractului individual de muncă, cauza de încetare de drept prevalează.