avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare de drept a unui contract individual de munca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare de drept a unui contract individual de munca pe perioada determinata

Buna ziua,

Ma intereseaza sa stiu, daca, un angajat care are CIM pe perioada determinata si acesta intra in concediu medical pana la data in care CIM-ul inceteaza de drept, pot sa ii fac decizie de incetare si sa-i incetez contractul? Mentionez ca nu se doreste prelungirea CIM-ului?
Cel mai recent răspuns: IGHI , utilizator 10:27, 19 Decembrie 2012
CIM inceteaza de drept la data expirării termenului contractului individual de muncă (indiferent daca concediul medical depaseste aceasta data)
In cazul in care ramene in continuare in medical, indemnizatia C.M. i se va plati de catre casa de sanatate.
alexandrautu a scris:

Buna ziua,

Ma intereseaza sa stiu, daca, un angajat care are CIM pe perioada determinata si acesta intra in concediu medical pana la data in care CIM-ul inceteaza de drept, pot sa ii fac decizie de incetare si sa-i incetez contractul? Mentionez ca nu se doreste prelungirea CIM-ului?


Codul muncii Legea 53/2003
Art. 49 (5) Codul Muncii: De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract individual de munca cu perioada determinata SPRODAN SPRODAN Buna ziua, Sunt angajat la o companie cu cim pe perioada determinata, am avut initial contract pe 3 luni prelungit cu doua luni. In acest moment mai am o ... (vezi toată discuția)
Cim perioada determinata danielandrei danielandrei In cazul unei angajate care a ramas insarcinata, in timpul contractului pe perioada determinata, contractul inceteaza de drept in momentul stabilit in CIM? Sau ... (vezi toată discuția)
Am contract dterminat pe 6 luni prelungit inca 6 luni,am drept de somaj? claudiughebauer claudiughebauer La finalizarea contractului daca nu mi se m-ai prelungeste am 1 an de contributie,am drept de somaj??? Cei de la firma cum imi vor incheia contractul potrivit ... (vezi toată discuția)