Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare de drept a unui contract individual de munca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare de drept a unui contract individual de munca pe perioada determinata

Buna ziua,

Ma intereseaza sa stiu, daca, un angajat care are CIM pe perioada determinata si acesta intra in concediu medical pana la data in care CIM-ul inceteaza de drept, pot sa ii fac decizie de incetare si sa-i incetez contractul? Mentionez ca nu se doreste prelungirea CIM-ului?
CIM inceteaza de drept la data expirării termenului contractului individual de muncă (indiferent daca concediul medical depaseste aceasta data)
In cazul in care ramene in continuare in medical, indemnizatia C.M. i se va plati de catre casa de sanatate.
alexandrautu a scris:

Buna ziua,

Ma intereseaza sa stiu, daca, un angajat care are CIM pe perioada determinata si acesta intra in concediu medical pana la data in care CIM-ul inceteaza de drept, pot sa ii fac decizie de incetare si sa-i incetez contractul? Mentionez ca nu se doreste prelungirea CIM-ului?

Codul muncii Legea 53/2003
Art. 49 (5) Codul Muncii: De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.