Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis pe 90 zile
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis pe 90 zile

Buna ziua, mi s a retinut permisul de conducere pentru 90 zile, am platit amenda de 1100 lei in 48 ore dar as dori sa contest in instanta procesul verbal intocmit de agentul de politie in care am mentionat ca nu recunosc viteza de 125 km/ h. Va rog sa imi ziceti, daca contest si pierd in instanta, mai am dreptul sa dau examen la 1 luna dupa hotararea definitiva si sa imi iau permisul inapoi daca promovez examenul ? Ca acum daca nu fac contestatie stiu ca pot da dupa o luna un examen, dar daca contest si pierd nu stiu cum stau lucrurile. Va multumesc !
Buna ziua,
Da, dar de ce nu contactati un avocat care sa va ajute sa castigati daca aveti dreptate?
Daca vi s-a suspendat dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice pentru o perioada de 90 de zile inseamna ca ati depasit viteza maxima admisa pentru respectivul sector de drum cu peste 50 km/h. Nu ati aratat care era viteza legala in respectivul sector de drum. Indiferent daca era 50, 60 sau 70 km/h abaterea aparatului radar nu va poate ajuta in incercarea de a schimba incadrarea contraventiei in amenda fara suspendarea dreptului de conducere.
Este dreptul dvs. de a depune plangere contraventionala impotriva procesului verbal intocmit de agentul de politie, dar, dupa parerea mea, sansele de castig sunt practic nule.
ing. Ioan Ciobanu