Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Faliment firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Faliment firma

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti ce posibilitati am sa imi inchid firma in conditiile in care nu ii pot suspenda activitatea datorita datoriilor la stat. Va multumesc!
Declarati societatea in incapacitate de plata si cereti deschiderea falimentului.
ma intereseaza si pe mine subiectul si as dori sa ma ajutati cu niste detalii despre aceasta procedura( pasi, institutii implicate, costuri etc). va multumesc.
Procedura nu este chiar simpla, va trebui sa angajati un specialist. Nu vreau sa fac reclama breslei dar nu puteti rezolva singur oricat vi se va explica pe forum.
cereti in instanta insolventa societatii
Formulati o cerere in instanta ( tribunal ) prin care solicitati dvs. deschiderea procedurii de reorganizare judiciara datorita incapacitatii de plata, sau poate reusiti sa reesalonati datoriile fata stat, daca nu ma insel sunt posibilitati anul acesta.