Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diurna externa institutii publice
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diurna externa institutii publice

As dori sa aflu daca in temeiul art. 8 alin.1 din HG 518/1995 se justifica acordarea unei indemnizatii de deplasare (diurna) externa in procent de 50% pentru participarea la un seminar de perfectionare organizat de o firma din Romania si furnizat de partenerul sau extern, pentru care pachetul oferit si platit de catre beneficiar (institutie publica) cuprinde cazarea cu micul dejun pe perioada sederii plus " business lunch" in zilele de seminar. Multumesc
Justificarea angajatorului poate fi argumentata doar pe baza tarifului practicat de unitatea de cazare ,cost camera +mic dejun inclus si acel business lunch !
Acest aspect nu inseamna ca angajatul nu trebuie a beneficieze de diurna 100% !