Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Deplasare externa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Deplasare externa

In cazul unei deplasari externe pentru care se asigura transportul, cazarea si masa nu se mai deconteaza si diurna. Adica mie asa mi se pare corect. Diurna as deconta doar daca nu as asigura cazare si masa.
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu legislatie in acest sens!
Potrivit art. 8 alin.1 din HG 518/1995, personalul trimis în străinătate, în condiţiile prezentei hotărâri, beneficiază de 50% din diurna stabilită pentru ţara în care are loc deplasarea, potrivit categoriei în care se încadrează, în cazul în care cheltuielile pentru masă se suportă de către partenerii externi.