Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Coordonator compartiment spital
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Coordonator compartiment spital

Sunt medic ATI si la spitalul unde lucrez am fost numit de Manager drept coordonator comp.ATI,Bloc Operator si Unitate transfuzii.Aceasta inseamna multa responsabilitate in plus fata de activitatea curenta de medic.Va intreb daca nu trebuie sa primesc indemnizatie la salariu pentru responsabilitati suplimentare si daca exista responsabilitate cand ocupi o functie pentru care nu esti renumerat{PS=Fisa postului este vaga practic include tot ce este legat de medicina}
Coordonatorul de compartiment nu este functie de conducere precum medicul sef de sectie care are un salariu stabilit mai mare decat medicul care nu indeplineste aceasta functie si nici nu face parte dintre persoanele care exercită funcţiile nominalizate în tabel (legea salarizarii)pe perioada cât exercită aceste funcţii beneficiind de creşterea salariului de bază avut, cu un anumit procent(lista acestor functii si procent de crestere in cf . cu OUG20/2016)

Director program de rezidenţiat medicină de urgenţă 12,5
2. Responsabil de formare în rezidenţiat medicină de urgenţă 10
3. Farmacist şef serviciu 7,5
4. Asistent medical (tehnician sanitar, soră medicală, oficiant medical, moaşă, laborant şi altele similare) şef 10
5. Chimist, biolog, biochimist, asistent medical, cu gestiune 5
6. Spălătoreasă cu gestiune 2,5
7. Şef echipă 2,5
8. Medic inspector, farmacist inspector, psiholog inspector - direcţia de sănătate publică 12,5
9. Medic coordonator substaţie Serviciul de ambulanţă Bucureşti-Ilfov/substaţie serviciul de ambulanţă judeţean 10
10. Asistent medical coordonator substaţie Serviciul de ambulanţă Bucureşti-Ilfov/substaţie serviciul de ambulanţă judeţean 10
11. Ambulanţier cu atribuţii de avizare tehnică substaţie Serviciul de ambulanţă Bucureşti-Ilfov/ substaţie serviciul de ambulanţă judeţean 10
12. Asistent medical responsabil pe tură cu stocul 3 de medicamente (stocul de urgenţă din staţia centrală a Serviciului de ambulanţă Bucureşti-Ilfov şi staţiile centrale din serviciile de ambulanţă judeţene) 10

In concluzie,nu veti beneficia de o crestere a salariului de incadrare,pentru ca coordonator de compartiment nu este prevazut de legislatie ca si functie de conducere salarizata,ci sunteti doar desemnata prin decizie a managerului de a exercita atributii de coordonare a unor activitati ,in cazul dvs a activitatilor din compartimentul ATI. Bloc Operator, PC Transfuzie.
Nu inteleg ratiunea pt care totusi in cazul Blocului Operator managerul nu a nominalizat cu atributii de coordonare un medic de specialitate chirurgie/
ContSters400311, utilizator