Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Absente
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Absente

Buna ziua,
Am un salariat care nu a mai venit la munca de mai bine de 1 saptamana, l-am pus absent nemotivat, am inceput cercetarea disciplinara si nu s-a prezentat, dar nici confirmarea de primire a instiintarii inceperii cercetarii disciplinare nu am primit-o.
Temerea mea cea mare este sa nu apara cu un certificat medical, deoarece, inainte de a absenta nemotivat a solicitat o adeverinta medicala, dupa care s-a facut nevazut.
Am 2 intrebari:- ii pot face incetare cim , chiar daca nu am primit confirmarea de primire a informarii de cercetare disciplinara?
- daca aparare cu un certificat medical ( dupa ce ii incetez cim) ce fac?
Cum ma sfatuiti sa procedez. Mentionez faptul ca , contractul nu l-am suspendat.

Multumesc
Parerea mea este sa-i mai trimiteti inca o data convocarea la cercetarea disciplinara si sa asteptati confirmarea de primire.
Tocmai acum 15 min am primit confirmarea de primire dar cu plic cu tot, deci nu a ridicat plicul. Oare ar fi mai bine sa-i suspend CIM? sau sa-l trec in continuare nemotivat?
Ce sa fac?
Multumesc
comancorinaadelina a scris:

'''
Temerea mea cea mare este sa nu apara cu un certificat medical, deoarece, inainte de a absenta nemotivat a solicitat o adeverinta medicala, dupa care s-a facut nevazut.

Nu am reusit sa inteleg,v-a solicitat angajatul o adeverinta cu zilele de cm in ultimile 12 luni in vederea eliberarii unui concediu medical ,sau a solicitat de la medic o adeverinta medicala pe care v-a prezentat-o dvs in calitate de angajator?
Este f important acest aspect,pt ca poate clarifica modalitatea de actiune !
comancorinaadelina a scris:

.... am primit confirmarea de primire dar cu plic cu tot, deci nu a ridicat plicul. Oare ar fi mai bine sa-i suspend CIM? sau sa-l trec in continuare nemotivat?
....

Aveti doua posibilitati :
- fie continuati cercetarea disciplinara si va prevalati de prevederile art.251 alin.3 C.mun.

art.251 C.mun.
....
(3) Neprezentarea salariatului la convocarea facuta in conditiile prevazute la alin. (2) fara un motiv obiectiv da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile.
.....

- fie il pontati nemotivat in continuare si ii mai trimiteti o noua convocare la comisia de discplina.
Salariatul a solicitat de la mine (firma ) o adeverinta pentru medic , cu nr. zile concediu medical
Multumesc pentru ajutor