Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul pensie

As dori sa stiu daca la calculul pensiei conteaza salariul pe tot parcursul anilor munciti ? Imi spune sefa mea ca nu conteaza decat ultimele 3 luni si ca pot avea indiferent ce salariu, caci nu conteaza decat cel al ultimelor 3 luni lucrate.

M-ar ajuta mult un raspuns .

Multumesc,
1. - Sefa dvs. nu cunoaste legislatia in materie de pensii.
- Pensia se calculeaza in functie de veniturile brute lunare din toata perioada in care ati lucrat si ati platit contributia la pensie.

2. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 94
(1) Cuantumul pensiei se determina prin inmultirea punctajului mediu anual realizat de asigurat cu valoarea unui punct de pensie.

Art. 95
(1) Punctajul mediu anual realizat de asigurat se determina prin impartirea numarului de puncte rezultat din insumarea punctajelor anuale ale asiguratului la numarul de ani corespunzator stagiului complet de cotizare, prevazut in anexa nr. 5 sau, dupa caz, anexa nr. 6.

Art. 96
(1) Punctajul anual al asiguratului se determina prin impartirea la 12 a sumei punctajelor lunare realizate in anul calendaristic respectiv.

(2) Punctajul lunar se calculeaza prin raportarea castigului salarial brut/solda bruta sau, dupa caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contributiei de asigurari sociale, la castigul salarial mediu brut din luna respectiva, comunicat de Institutul National de Statistica.

3. - Valoarea unui punct de pensie este stabilita anual de Guvern.
- In acest an valoarea unui punct de pensie este de 871,70 lei
Multumesc