Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Dobanzi penalizatoare la un credit poprit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Dobanzi penalizatoare la un credit poprit

Buna ziua,

Pe scurt vreau sa intreb daca se pot adauga dobanzi penalizatoare la un credit neplatit, executat silit si cu poprire. Situatia mea e asa: credit 15.000 lei + 7000 lei cheltuieli executare, onorarii executor etc. rezulta 22000 din care am achitat 7000 lei. Acum am cerut executorului o situatie a debitului la zi si el imi transmite ca am de plata 33.000 lei. Cum e posibil asa ceva oare? E legal sa se puna penalizari dupa executare silitata si poprire?
Va multumesc mult!

Da, este și legal și contractual acoperit. Debitorul datorează dobândă penalizatoare până la plata integrală. Dobânda penalizatoare este sancțiunea faptului că nu s-a respectat întocmai și la timp obligația de plată.
Scuze de întrebare dar asanu reușești niciodată să îl achiți dacă dobânzile curg incontinu...cand termini cu dobânzile penalizatoare urmează altele la stea si tot așa ...???
Da . Penalitățile sunt sancțiunea pentru întârzierea în executarea obligației de plată.