Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... despagubiri civile....
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

despagubiri civile....

Buna ziua

In urma unei sentinte definitive inculpatul a fost obligat la plata unor despagubiri civile catre o firma care este reprezentanta de un lichidator judiciar. " In temeiul art. 397 Cod de procedura penala, raportat la art. 19 Cod de procedura penala, raportat la art. 998 Cod civil din 1864, cu aplicarea art. 5 " ....... . Inculpatul a primit o pedeapsa de suspendare sub supraveghere a executarii pedepsei . Intrebarea ar fi , daca inculpatul nu achita sumele datorate pana la terminarea termenului de suspendare a executarii pedepsei , se poate revoca suspendarea executari>>??? Si daca dupa trecerea termenului de suspendarea a executarii pedepsei , despagubirile civile sunt nule sau trebuie achitate catre lichidator ? Sau daca acest termen a trecut aceste despagubiri nu se prescriu/devin nule ?

Multumesc
Suspendarea se refera la latura penala a hotararii,nu are legatura cu plata despagubirilor civile, acestea se executa potrivit legii civile,despagubirile se platesc de catre inculpat nu de lichidator,dreptul de a obtine executarea silta a despagubirilor civile se prescrie in termen de 3 ani de cand a ramas definitiva hotararea.
~ Conținut șters la cerere ~