avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... interdictie parasire tara
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

interdictie parasire tara

Buna ziua!Am o nedumerire:cum as putea sa aflu ce tip de interdictie de parasire a teritoriului tarii are o persoana?Si infractiunea pentru care a primit respectiva interdictie.Va multumesc pentru ajutor
Cel mai recent răspuns: Am deport sau nu , utilizator 11:44, 31 Ianuarie 2018
Nu exista mai multe tipuri de interdictii de a parasi tara!
Verificati pe site-ul Inspectoratului General al Politiei Romane sau pe site-ul Politiei Romane. Exista o rubrica de persoane date in urmarire generala , persoane care au interdictia de a parasi tara si alte categorii de persoane aflate sub control judiciar!
B-)
Ultima modificare: Joi, 20 August 2009
MIHAI GRIGORE, Avocat
Masura ipmpusa de instanta de judecata de a nu parasi teritoriul statului roman in cazul de fata este una singura si nu de mai multe tipuri.
Exista insa interdictii de a nu parasi o localitatte anume ori tara, ori de a se afla pe teritoriul unei localitati, judet, ori stat.
Daca dosarul se afla in cursul urmaririi penale,nu aveti cum afla.
Exista urmatoarele masurile preventive: obligarea de a nu parasi tara/localitatea.
Sau , eventual , se poate dispune o masura de siguranta :interdictia de a se afla intr-o anumita localitate.
Toate se pot dispune in etapa urmarii penale , sau a judecatii procesului penal .
Un avocat se poate interesa ce natura are masura dispusa , si , in mod firesc , ea trebuie sa fie comunicata dumneavoastra , in vederea respectarii.
Ultima modificare: Joi, 20 August 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Stoica Ioana a scris:

Exista urmatoarele masurile preventive: obligarea de a nu parasi tara/localitatea.
Sau , eventual , se poate dispune o masura de siguranta :interdictia de a se afla intr-o anumita localitate.
Toate se pot dispune in etapa urmarii penale , sau a judecatii procesului penal .
Un avocat se poate interesa ce natura are masura dispusa , si , in mod firesc , ea trebuie sa fie comunicata dumneavoastra , in vederea respectarii.

Este vorba de o terta persoana.

Alte discuții în legătură

Mă aflu sub control judiciar de mai mult de 2 luni. zilele de prezență la secția de poliție pentru a semna sunt luni, miercuri și vineri, pot semna și în altă localitate? Alex576 Alex576 Buna ziua! Ma aflu sub control judiciar de mai mult de 2 luni. Cunosc obligatiile ce-mi revin si drepturile ce mi se restrictioneaza. Zilele de prezenta la ... (vezi toată discuția)
Nelamuriri fefe48 fefe48 buna ziua. paratul,in urma unei reclamatii penale (art 210cp),a fost chemat la politie pentru a fi audiat (septembrie 2009)si pana acum nu a primit nici o ... (vezi toată discuția)
Invitatie silent_scream silent_scream Buna ziua! As dorii sa stiu daca in invitatia pt un cetatean non-ue, deja facuta, se poate modifica perioada in care poate aplica pentru ... (vezi toată discuția)