Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... interdictie parasire tara
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

interdictie parasire tara

Buna ziua!Am o nedumerire:cum as putea sa aflu ce tip de interdictie de parasire a teritoriului tarii are o persoana?Si infractiunea pentru care a primit respectiva interdictie.Va multumesc pentru ajutor
Nu exista mai multe tipuri de interdictii de a parasi tara!
Verificati pe site-ul Inspectoratului General al Politiei Romane sau pe site-ul Politiei Romane. Exista o rubrica de persoane date in urmarire generala , persoane care au interdictia de a parasi tara si alte categorii de persoane aflate sub control judiciar!
B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat
Masura ipmpusa de instanta de judecata de a nu parasi teritoriul statului roman in cazul de fata este una singura si nu de mai multe tipuri.
Exista insa interdictii de a nu parasi o localitatte anume ori tara, ori de a se afla pe teritoriul unei localitati, judet, ori stat.
Daca dosarul se afla in cursul urmaririi penale,nu aveti cum afla.
Exista urmatoarele masurile preventive: obligarea de a nu parasi tara/localitatea.
Sau , eventual , se poate dispune o masura de siguranta :interdictia de a se afla intr-o anumita localitate.
Toate se pot dispune in etapa urmarii penale , sau a judecatii procesului penal .
Un avocat se poate interesa ce natura are masura dispusa , si , in mod firesc , ea trebuie sa fie comunicata dumneavoastra , in vederea respectarii.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Stoica Ioana a scris:

Exista urmatoarele masurile preventive: obligarea de a nu parasi tara/localitatea.
Sau , eventual , se poate dispune o masura de siguranta :interdictia de a se afla intr-o anumita localitate.
Toate se pot dispune in etapa urmarii penale , sau a judecatii procesului penal .
Un avocat se poate interesa ce natura are masura dispusa , si , in mod firesc , ea trebuie sa fie comunicata dumneavoastra , in vederea respectarii.

Este vorba de o terta persoana.