Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pauza de masa se plateste?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pauza de masa se plateste?

Buna ziua,pauza de masa trebuie platita si cum se trece in pontaj?
Nu se trece in pontaj, ci numai in c.i.m.
Art. 134 (Codul Muncii)
(1) În cazurile în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 6 ore, salariaţii au dreptul la pauză de masă şi la alte pauze, în condiţiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
(2) Tinerii în vârstă de până la 18 ani beneficiază de o pauză de masă de cel puţin 30 de minute, în cazul în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 4 ore şi jumătate.
(3) Pauzele, cu excepţia dispoziţiilor contrare din contractul colectiv de muncă aplicabil şi din regulamentul intern, nu se vor include în durata zilnică normală a timpului de muncă.
Art.134 C.mun. nu reglementeaza plata pauzelor de masa.