Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie si nu stiu unde sa mai caut un raspuns...
O angajat mi-a intrat in crestere copil in 2014, acum trebuia sa revina din crestere copil insa mi-a adus medical pentru ca este din nou insarcinata! Problema mea este ca nu am media ulimelor 6 luni la care sa ii calculez CM, am solicitat de la AJPIS o adeverinta cu indemnizatia si am primit ca in fiecare luna a avut 670 lei, o suma mica din punctul meu de vedere care mi-a ridicat niste semne de intrebare. La ce calculez media pentru CM, la ultimele 6 luni lucrate in unitate (1040 pe vremea cand a lucrat aici), la indemnizatia de 670lei/luna sau la salariul minim pe economie 1250(pentru ca ea in unitate pe vremea respectiva avea sub minimul de acum)#-o?:sorry:
Media se calculeaza cu venituirle din ultimele 6 luni (6 x 670 lei), conform adeverintei de la AJPIS. Luati in calcul si nr. de zile lucratoare din cele 6 luni.