Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

cand se poate pensiona o doamna care va implini in februarie 2017 varsta de 56 de ani si totodata 37 de ani vechime in munca??
1. Pentru o femeie nascuta in februarie 1961 varsta standard de pensionare este de 62 de ani, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani, in februarie 2023;
- pensie anticipata partiala, la 58 de ani, in februarie 2018.