avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

cand se poate pensiona o doamna care va implini in februarie 2017 varsta de 56 de ani si totodata 37 de ani vechime in munca??
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:20, 6 August 2016
1. Pentru o femeie nascuta in februarie 1961 varsta standard de pensionare este de 62 de ani, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani, in februarie 2023;
- pensie anticipata partiala, la 58 de ani, in februarie 2018.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata/de drept CristinaBL CristinaBL Buna ziua! Va rog sa imi spuneti cand poate iesi mama mea la pensie (anticipat/de drept) avand in vedere urmatoarele perioade de ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata Eliana1 Eliana1 Buna ziua, Sunt nascuta in iulie 1961 si am o vechime in munca de 32 de ani si 3 luni. M-ar interesa in ce conditii as putea beneficia de pensia ... (vezi toată discuția)
Pensionare michel58 michel58 Bună ziua! O femeie născută la data de 10.10.1961 cu o vechime de 35 ani si 10 zile, din care 19 ani la grupa II de muncă,cînd poate să iasă în ... (vezi toată discuția)