Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitarea arendei
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitarea arendei

Am o Intrep.Individuala cu activitate de cultura cerealelor.Lucrez 950ha din care 200 proprietate.APIA imi trece in declaratie intreaga suprafata pentru care eu platesc impozitul pe ha la norma de venit.Pentru terenul arendat platesc impozitul pe arenda + CASS-ul.Deci pentru suprafata mea platesc impozitul pe hectar.

La controlul de fond la o alta intrep.individuala i-a intocmit decizie de impunere si pentru impozitul pe venit si CASS-UL.
La alta intreprindere individuala nu s-a intimplat acest lucru.Deci nu mi se pare corect ca daca imi lucrez singur pamantul sa platesc toate impozitele.Cei care nu au intrep.individuala sau PFA pentru pamantul proprietate nu platesc decat impozitul la norma de venit(pe hectar}
V-as ruga sa-mi spuneti care e situatia corecta..
Din codul fiscal art. 103 - Definirea veniturilor
(1) Veniturile din activități agricole cuprind veniturile obținute individual sau într-o formă de asociere, fără personalitate juridică, din:
a) cultivarea produselor agricole vegetale;
Aici intra tot pamantul care il lucrati, indiferent daca il aveti in proprietate sau luat in arenda. Pentru asta ati depous d221 si platiti impozit pe venit 16% si cass, dupa ce vi se scade acele ha pentru care nu sunteti impozitat.
Separat retineti si platiti la stat impozitul pe venitul din arenda pentru acei proprietari carora le lucrati terenul.
Va multumesc.