Forum Discuţii juridice Executare silită Plângere împotriva ANAF
Discuție deschisă în Executare silită

Plângere împotriva ANAF

Unde pot depune o plângere împotriva celor de la ANAF? Pentru anumite popriri abuzive? Multumesc
la Parchet de pe lângă Judecătoria (raza domiciliului d-voastră )
Art. 297 din Cod penal - Abuzul în serviciu
(1) Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, nu îndeplineşte un act sau îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică.

pentru a stabili daca ,,anumite popriri abuzive'' sunt reale și aveți probe, recomand consultarea unui avocat. Deoarece, dacă nu puteți dovedi abuzul ar putea ANAF-ul să vă acuze de: Inducerea în eroare a organelor judiciare faptă prev. și ped. de art. 268 Cod penal
(1) Sesizarea penală, făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori în legătură cu săvârşirea unei asemenea fapte de către o anumită persoană, cunoscând că aceasta este nereală, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
Daniela Gratiela, Alte profesii