Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... stabilire salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

stabilire salariu

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intebare.
Daca lucrez la firma X din domeniul privat si am si studii superioare fata de ceilalti colegi de munca pot beneficia de o marire la salariu?
1. Daca in Contractul colectiv de munca aplicabil unitatii (CCM) sau in Regulamentul intern (R.I.) al unitatii sunt prevazute grile de salarizare in functie de postul ocupat si de studii atunci aceeste prevederi vi se aplica si dvs.

2. Daca nu, puteti negocia un salariu mai mare cu angajatorul dvs.