Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sentinta de divort / nelamuriri
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sentinta de divort / nelamuriri

Prin sentinta de divort s-a hotarit :

- desface prin comun acord casatoria
- autoritatea parinteasca va fi exercitata de catre ambele parti

Intrebare :In realitate, aceasta ce inseama ? )

- incredinteaza spre crestere si educare reclamantului doi minore ( catre tatal), si o obliga parata ( mama copilului) la plata unei pensii lunare de intretinere

- paratul va reveni la numele inainte de casatorie
- fara cheltuieli de judecata

Intrebari : - taxele de scolarizare, si alte cheltuieli sunt suportate numai de reclamant ?
- compensarea cheltuielilor de judecata este anulat , sau este valabil ce este scris in capitolul INSTanTa, adic : "...pe baza considerentelor sus mentionate , avand in in vedere acordul partilor privind desfacerea casatoriei, si acordul cu privire la acordul la celalalte capete, instanta va admite cererea reclamantului si va compensa cheltuielile de judecata".
Buna ziua,
Daca aveati rabdarea sa transcrieti intreaga parte de dispozitie De la : pentru aceste motrive, in numele legii, hotaraste:", va putea lamuri mai bine.
Se pare, avand in vedere cele transcrise aleatoriu si cu greseli de dumneavoastra,
ca:
1. copiii va sunt incredintati spre crestere si educare ambilor parinti exercitand ambii autoritatea parinteasca.
2. Se stabileste domiciliul copiilor la tata.
3. Mama va plati o suma ce reprezinta pensaie alimentara
4. se compenseaza cheltluiielile de judecata.
PENTRU ACESTE MOTIVE,
ÎN NUMELE LEGII
HOTĂRĂŞTE:
Admite cererea reclamantului {Nume Sot} cu domiciliul in ...., in contradictoriu cu pârâta {Nume sotie}
domiciliată ....., cu reşedinta ........, şi in consecinţă:
Desface prin comun acord căsătoria părtilor incheiată la data de XXXX in C....
.....i, jud. Sălaj .
Stabileşte locuinţa minorelor {Nume minor} şi {Nume Minor} născute la data
de mmm2000 , la reclamant.
Autoritatea părintească asupra minorelor va fi exercitată de către ambii părinti .
Incredinţeaza spre creştere şi educare reclamantului pe minorele {Nume minor}
şi {Nume minor} născute la data de 1mmm2000, şi o obligă pe pârâtă la plata unei pensii
lunare de intreţinere in sumă de câte 130 lei/lună in favoarea fiecărei minore, începând cu data introducerii acţiunii 02.03.2016, până la majoratul acestora.
Pârâta va reveni la numele avut inaintea căsătoriei, acela de “X.......” .
Fără cheltuieli de judecată .
Definitivă .
Pronunţată în şedinţa publică de azi, 03.06.2016.
PREŞEDINTE, GREFIER
silster, utilizator
. "Incredinţeaza spre creştere şi educare reclamantului".....cred că e o greșeală în sentința civilă. Nu cred că sentința a fost pronunțată în această formă. Poate e o greșeală de redactare.
De la sfarșitul anului 2011, divorțurile se judecă sub imperiul prevederilor Codului civil, Codul familiei fiind abrogat.
Conform prevederilor Codului civil, minorilor li se stabilește locuința la unul din părinți, care devine părinte rezident.Conform prevederilor Codului familiei, (abrogat), se încredințau copii spre creștere și educare unuia dintre părinți.
Autoritatea părintească o veți exercita în comun cu tatăl copiilor.(se referă la toate hotărârile ce le veți lua cu privire la minori). Dacă locuiți în țări diferite, exercitarea autorității părintești în comun poate deveni un impediment.
Veți plăti lunar pensia de întreținere stabilită de instanța. Legal nu aveți altă obligație privind întreținerea copiilor. Am spus legal. Nu vă oprește nimeni, dacă situația materială vă permite, să contribuiți cu o sumă mai mare, sau să contribuiți în natură în funcție de nevoi.
Nu s-a stabilit un program de vizită în favoarea minorilor pentru părintele nerezident? Adică pt. dvs.?Sau nu ați solicitat? E dreptul copiilor de a păstra relații cu ambii părinți, dacă acest lucru nu contravine interesului superior al copilului.
Cheltuielile se compensează.......adică se vor împărți în mod egal, în acest caz între reclamant și pârâtă.
LucaMarcela, utilizator