Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Transcrierea certificatului de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Transcrierea certificatului de nastere

Buna seara tuturor. Fata are cetatenia sarba. Am vrut sa ii fac viza la Viena si de acolo mi s-a spus sa fac fetei acte romanesti. Am incercat sa sun la primaria sectorului 1 si nu reusesc. Ma intereseaza de ce acte am nevoie ptr certificatul de nastere romanesc si in cat timp il elibereaza..va multumesc.

[Va rog sa nu mai scrieti exclusiv cu majuscule, incalcati regulamentul de postare in forum. Multumesc]
Ares-3, moderator
Actele necesare, dupa caz, le gasiti aici :
[ link extern ] /

"Transcrierea certificatelor şi a extraselor de stare civilă privind cetăţenii români care nu au avut niciodată domiciliul în România, cu excepţia celor care au redobândit cetăţenia română, se face cu aprobarea primarului sectorului 1 al municipiului Bucureşti şi cu avizul prealabil al şefului Direcţiei Publice de Evidenţă a Persoanelor şi Stare Civilă a Sectorului 1 al Municipiului Bucureşti, în termen de 60 de zile de la data depunerii cererii de transcriere.

Legea 119/1996
[ link extern ]
Ares-3, moderator