Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cine stabileste procentul de imputare si cat va fi, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cine stabileste procentul de imputare si cat va fi, daca sunt mai multi salariati vinovati ?

În urma unui control de audit s-a descoperit un prejudiciu.
Vinovati sunt managerul institutiei, contabilul sef,
salariatul care pune viza CFP.

Consiliul judetean a cerut institutiei noastre printr-o adresa oficiala
sa trimita un raspuns din care sa rezulte:
- natura unui debit, adica: de a preciza datele privind titularul debitului,
obiectul si valoarea acestuia.

Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns
1. - cine va stabili procentul de imputare pentru fiecare vinovat ?
si cine va face calculul contabil cu sumele ce urmeaza
a li se retine vinovatilor în fiecare lună din salarii ?
2. - daca printre vinovati este si managerul institutiei,
iar acesta are incheiat un Contract cu Consiliul judetean,
cine ii va stabili vinovatia si cuantumul sumei de plata ?
3. - va fi o comisie comuna a Consiliului judetean ?
4. - care va fi procentul de imputare
pentru fiecare din cei 3 ?
( manager, contabilul sef,
salariatul care pune viza CFP ),
pentru ca nicaieri nu se spune cat se va imputa
unui manager, cat se va imputa unui contabil sef si cat i se va imputa
salariatului care pune viza CFP....
desi acestia indeplinesc atributii precise conform ALOP-ului
( de ex.: 45% managerului, 35% contabilului sef si 20 % CFP-istului )....

( ALOP = angajare, lichidare, ordonantare si plata )
Daca masura in care s-a contribuit la producerea pagubei nu poate fi determinata, raspunderea fiecaruia se stabileste proportional cu salariul sau net de la data constatarii pagubei si, atunci cand este cazul, si in functie de timpul efectiv lucrat de la ultimul sau inventar. (art.255 alin.2 C.mun.)
Va rog mult de tot sa imi dati un sfat si sa imi spuneti
cum ar putea sa fie determinata
masura in care s-a contribuit la producerea pagubei ?