Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nume obtinut prin casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nume obtinut prin casatorie

Buna ziua,

Am divortat acum mai mult de 10 ani, iar prin hotararea de divort, am fost de acord ca femeia cu care am fost casatorit, sa pastreze numele meu ca urmare a unei dorinte a ei, motivul ei declarat fiind acela de a avea acelasi nume cu copilul, in relatia cu scoala, etc. Am fost de acord la acel moment. Acum insa, odata ce copilul este major, m-ar interesa, din motive personale care tin de relatia cu fosta sotie dupa divort, daca este posibila si ce sorti de izbanda ar avea in instanta o actiune de retragere a numelui respectiv(adica fosta sotie, la cererea mea, sa revina la numele ei de dinainte de casatorie). Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Sarut mainile,

Va multumesc pentru raspuns, chiar daca nu este unul care sa imi convina.

O zi placuta!