Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

Buna ziua,
Cum se face partajul unei garsoniere,cumparata in timpul casatoriei cu credit bancar(avans 35% si rate pe 15 ani),daca dupa primii 7 ani a intervenit divortul,iar ratele ulterioare(pe urmatorii 8 ani) au fost platite doar de sotie.Partajul urmeaza sa fie facut acum,nu s-a facut imediat dupa divort(au trecut 30 de ani de la divort).
In plus,desi nu are legatura directa cu speta,sotul trebuia sa platesca pensie de intretinere sotiei,dar nu a platit absolut nimic timp de 30 de ani.Stiu ca se poate cere doar pensiape ultimii 3 ani,dar e o dovada in plus ca nu a avut(sau nu a putut) sa plateasca pensia,deci cu atat mai putin partea sa de rata dupa divort.
Am vazut ca ,in unele cazuri similare,instanta a decis impartirea sumei achitate DOAR in perioada casatoriei.
Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~