Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... LEGEA IN CAZURI MEDICO-LEGALE(urgent, va rog)
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

LEGEA IN CAZURI MEDICO-LEGALE(urgent, va rog)

As dori sa cunosc ce prevede legea in cazul decesului in mai putin de 24 de ore de la internarea unui pacient in spital.In acest caz se efectueaza autopsia fara acordul familiei?Adica as vrea sa aflu este un caz de medicina legala avand in vedere ca nu i s-a stabilit un diagnostic?

Va multumesc!
nu are diagnostic si decedeaza in spital autopsia se efectueaza obligatoriu :(
Da, asa este.
Legal,daca decesul survine in interiorul primelor 24 ore de la internare ,se dispune realizarea necropsiei.
Sunt cazuri si practica o demonstreaza ca ,daca apartinatorii,pe proprie raspundere solicita a nu se efectua necropsia,se aproba ,mai ales daca anterior instalarii decesului,persoana nu a fost implicata in evenimente care puteau cauza decesul.
Va multumesc pentru raspuns.
va multumesc pentru raspuns