Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mintitul in CV
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mintitul in CV

Am vazut ca tot mai multe persoane mint in CV. Eu nu am experienta si cineva mi-a zis sa mint ca am lucrat, dar a dat firma faliment ca nu au cum sa ma verifice din cazua ca nu mai exista carnet de munca. Altcineva mi-a spus ca exista o baza online unde te verifica.

Vreau sa stiu daca se poate minti in CV in legatura cu:

-sa treci ca ai fost angajat, dar nu ai muncit niciodata
-experienta (ai lucrat 6 luni, dar treci 12)
-educatia (sa zici ca ai luat bac-ul cand nu ai facut-o)
-facultate (sa zici ca ai luat licenta, dar defapt ai terminat 3 ani si nu ai mai dat-o)
-facultate/master cand defapt nu ai
-sa completezi golurile dintre anii in care ai fost angajat zicand ca ai calatorit, te-ai ocupat de o afacere cu un site/magazin online, cursuri inline (coursera), firma
-ca ai lucrat cu contract cu colaborare
-ca ai lucrat la negru in Anglia
-sa treci unele abilitati pe care nu le ai, limbi straine pe care nu le cunosti, cursuri/certificari
-recomandari de la ultimul angajator/colegi/profesori (scrisori false sau telefon al unui prieten)
elpatron a scris:

... Altcineva mi-a spus ca exista o baza online unde te verifica.

.....

Cine v-a spus asa ceva v-a indus in eroare. Niciun angajator nu are acces la o astfel de baza, decat pentru salariatii proprii ... adica, vede doar salariatii pe care ii are angajati si numai la propria societate.Nu vede si fostii angajatori ai persoanelor incadrate.

Cum sa completati CV-ul, cititi acest articol :
[ link extern ]

p.s.
Exista un proverb : "Minciuna are picioare scurte. Adevarul o va ajunge din urma".
elpatron a scris:

Am vazut ca tot mai multe persoane mint in CV. Eu nu am experienta si cineva mi-a zis sa mint ca am lucrat, dar a dat firma faliment ca nu au cum sa ma verifice din cazua ca nu mai exista carnet de munca. Altcineva mi-a spus ca exista o baza online unde te verifica.

Vreau sa stiu daca se poate minti in CV in legatura cu:

-sa treci ca ai fost angajat, dar nu ai muncit niciodata
-experienta (ai lucrat 6 luni, dar treci 12)
-educatia (sa zici ca ai luat bac-ul cand nu ai facut-o)
-facultate (sa zici ca ai luat licenta, dar defapt ai terminat 3 ani si nu ai mai dat-o)
-facultate/master cand defapt nu ai
-sa completezi golurile dintre anii in care ai fost angajat zicand ca ai calatorit, te-ai ocupat de o afacere cu un site/magazin online, cursuri inline (coursera), firma
-ca ai lucrat cu contract cu colaborare
-ca ai lucrat la negru in Anglia
-sa treci unele abilitati pe care nu le ai, limbi straine pe care nu le cunosti, cursuri/certificari
-recomandari de la ultimul angajator/colegi/profesori (scrisori false sau telefon al unui prieten)

Ce-ar fi sa treceți ca ați câștigat la loto și ați venit doar din curiozitate la interviu....
@elpatron:

1.Toate informatiile trecute intr-un cv si la care faceti referire pot fi verificate de catre un potential angajator,acesta are la indemana toate mijloacele pt a o putea realiza,dar ar trebui mai intai ca CVul dvs sa fie indeajuns de interesant pt acesta ,incat sa aloce timp si resurse pt a o face !

2. Probabil va referiti la acel "black list" online in care angajatorii sau firmele de recrutare aveau posibilitatea sa posteze numele angajatilor sau potentialilor angajati "cu probleme"astfel creindu-se o baza de date cu acei ce intr-un fel sau altul produceau probleme ... Da,exista o astfel de aplicatie,disponibila angajatorilor ,nu stiu insa daca mai este activa si in momentul actual.
Cine verifica veridicitatea celor mentionate in "black-list" online ????
Pentru a putea folosi serviciile acestui portal,angajatorii se inregistreaza cu datele de identificare,postarile anonime nu sunt permise! Odata ce cunosti angajatorul ,toate informatiile postate pot fi verificate pt ca nu sunt de natura subiectiva ci doar obiectiva cu argumente avand un temei legal!

PS Doar am raspuns intrebarii utilizatorului care se arata interesat de existenta unei astfel de baze de date,nu s-a pus problema calitatii acestor informatii !
ContSters400311, utilizator