Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mintitul in CV
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mintitul in CV

Am vazut ca tot mai multe persoane mint in CV. Eu nu am experienta si cineva mi-a zis sa mint ca am lucrat, dar a dat firma faliment ca nu au cum sa ma verifice din cazua ca nu mai exista carnet de munca. Altcineva mi-a spus ca exista o baza online unde te verifica.

Vreau sa stiu daca se poate minti in CV in legatura cu:

-sa treci ca ai fost angajat, dar nu ai muncit niciodata
-experienta (ai lucrat 6 luni, dar treci 12)
-educatia (sa zici ca ai luat bac-ul cand nu ai facut-o)
-facultate (sa zici ca ai luat licenta, dar defapt ai terminat 3 ani si nu ai mai dat-o)
-facultate/master cand defapt nu ai
-sa completezi golurile dintre anii in care ai fost angajat zicand ca ai calatorit, te-ai ocupat de o afacere cu un site/magazin online, cursuri inline (coursera), firma
-ca ai lucrat cu contract cu colaborare
-ca ai lucrat la negru in Anglia
-sa treci unele abilitati pe care nu le ai, limbi straine pe care nu le cunosti, cursuri/certificari
-recomandari de la ultimul angajator/colegi/profesori (scrisori false sau telefon al unui prieten)

OFF TOPIC:
Sunt chestiuni care tin de tehnica recrutarii,ca de ex. te uiti in cv la istoricul profesional,constati ca a lucrat la firmele x,y, z in anumite perioade , in lipsa unei recomandari ,intrebi potentialul angajat daca iti poate indica o persoana de contact din respectivele unitati care ar putea furniza informatii referitoare la activitatea sa acolo pt a putea fi contactata si a i se cere referinte.
In acest fel viitorul potential angajat este incunostintat despre faptul ca se va apela la fostii angajatori. ( este indeplinita conditia de la art 29al4 CM)Si in cazul cand as consulta acel black list o voi face doar referitor la fostii sai angajatori doar daca nu am alt tip de informatie si in aceleasi conditii ale informarii prealabile a angajatului..
Sunt alte aspecte acum ... subscriu la cele mentionate de dvs. ...

Va multumesc pentru dialog.
:flowersblue:

p.s.
Iar pentru angajatori sau pentru unii dintre ei , am mentionat si de unde se pot obtine anumite date in mod oficial.