avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... GRUPA DE MUNCA
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

GRUPA DE MUNCA

Buna ziua ,

Va rog sa-mi spuneti daca este normal sa NU beneficiez de reducerea varstei standard de pensionare cu 15 ani de grupa I de munca.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:55, 10 August 2016
Pentru 15 ani de grupa I reducerea este de 7 ani si 6 luni, in conditia in care se realizeaza stagiul complet de cotizare.
1. Cine v-a spus ca nu puteti beneficia de reducerea varstei standard de pensionare trebuie sa va spuna si motivul.

2. Poate ca nu puteti dovedi ca ati lucrat 15 ani in gr. I de munca.

3. Spuneti luna si anul nasterii, daca este vorba de barbat sau femeie si care este vechimea in munca.
Ultima modificare: Miercuri, 10 August 2016
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie pentru limita de varsta boban81 boban81 Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cand pot iesi la pensie?Sunt nascut in 1953 luna 6 am o vechime de 10 ani la grupa 1,11 ani si 11 luni la grupa 2 si 8 ani la ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie alex87 alex87 buna seara :( am 30 ani de munca din care 20 ani si6 luni de grupa1 de munca . dupa legea veche a pensiilor as fi iesit la pensie in ... (vezi toată discuția)
Nelamurire ioana_livia ioana_livia Buna seara, mama are 11 ani si 7 luni de gr I si 8 ani si 5 luni de grupa a II-a. din cate am inteles cele 7 luni de grupa I vor trece la grupa a II-a ... (vezi toată discuția)