Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... GRUPA DE MUNCA
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

GRUPA DE MUNCA

Buna ziua ,

Va rog sa-mi spuneti daca este normal sa NU beneficiez de reducerea varstei standard de pensionare cu 15 ani de grupa I de munca.

Va multumesc.
Pentru 15 ani de grupa I reducerea este de 7 ani si 6 luni, in conditia in care se realizeaza stagiul complet de cotizare.
1. Cine v-a spus ca nu puteti beneficia de reducerea varstei standard de pensionare trebuie sa va spuna si motivul.

2. Poate ca nu puteti dovedi ca ati lucrat 15 ani in gr. I de munca.

3. Spuneti luna si anul nasterii, daca este vorba de barbat sau femeie si care este vechimea in munca.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane