Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Nelamurire
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Nelamurire

Buna seara, mama are 11 ani si 7 luni de gr I si 8 ani si 5 luni de grupa a II-a. din cate am inteles cele 7 luni de grupa I vor trece la grupa a II-a rezultand astfel 9 ani de grupa a II-a . Pentru cei 9 ani de grupa a IIa astfel rezultati, ce reducere la varsta de pensionare va primi?
1. Nu se poate face trecerea celor 7 luni de gr. I la gr. a II-a de munca.

2. - Pentru cei 11 ani si 7 luni de gr. I se reduce varsta de pensionare cu 5 ani si 6 luni si se adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 6 luni;
- Pentru cei 8 ani si 5 luni de gr. a II-a se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an si 6 luni si e adauga la stagiul de otizare 2 ani.

3. - Reducerea varstei standard de pensionare cu 5/6 + 1/6 = 7 ani se face numai in cazul in care mama dvs. are realizat stagiul complet de cotizare.
- Pentru aceasta trebuie sa precizati luna si anul nasterii mamei si care este stagiul de cotizare (vechimea in munca).
mama e nascuta in septembrie 1960 iar in momentul de fata are 41 ani si 6 luni vechime in munca cu tot cu sporurile de la grupele de munca.
1. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Iau de bun stagiul de cotizare calculat de dvs.

3. Mama dvs. poate solicita pensie pentru limita de varsta, la varsta de 54 de ani si 10 luni, in iulie 2015.