Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand poate beneficia mama de pensie anticipata ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand poate beneficia mama de pensie anticipata partiala?

buna dimineata. vin cu o nelamurire..mama mea este nascuta in septembrie 1960,are 28 de ani de munca din care 20 de ani de grupa.. intrebarea mea este urmatoarea : daca i se acorda dreptul legal de grupa de munca,de 4 ani si jumatate,poate iesi la pensie anticipata partiala? multumesc anticipat.
1. Nu ati spus in care grupa de munca a lucrat in cei 20 de ani. Eu am considerat ca in gr. a II-a de munca.

2. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Pentru cei 20 de ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare cu 5 ani (28 + 5 = 33 ani).

4. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 57 de ani si 4 luni, in ianuarie 2018;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 10 luni, in iulie 2017.

5. Daca va iesi la pensie anticipata partiala va avea o diminuare a pensiei de 4,5% pana in ianuarie 2018 cand se va transforma in pensie de limita de varsta.

6. Se poate solicita pensie anticipata sau anticipata partiala cu 5 ani inainte de varsta standard de pensionare nu din varsta standard redusa.
mama are 12ani grupa I si 8 ani grupa a -II-a..
Fata de ultima dvs. precizare, raspunsul domnului Valeriu Tudor se modifica numai in privinta perioadei suplimentare care se adauga la stagiul realizat. Aceasta perioada nu este de 5 ani, ci este de 8 ani. Varstele la care poate beneficia mama dvs. de pensie nu se modifica.