avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1554 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare pentru limita de varsta

Stimati domni sunt nascut pe 01-11-1960 am vechime in munca de 28 ani din care 20 ani in grupa 1 de munca,comform vreau sa stiu cand pot iesi la pensie pentru limita de varsta.
va multumesc anticipat pentru raspuns

1. Pentru un barbat nascut in noiembrie 1960 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 20 de ani lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 10 ani (65-10 = 55 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 10 ani (28 + 10 = 38 de ani).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta (cu reducerea varstei standard de pensionare), la varsta de 55 de ani, in noiembrie 2015.
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie pentru limita de varsta foleamircea foleamircea Stimati domni, Vreau sa stiu la ce varsta pot iesi la pensie pentru limita de varsta daca sunt nascut la 1noiembrie 1960, am 29 ani vechime din care 19,ani in ... (vezi toată discuția)
Pensie ivanvintilica ivanvintilica Sunt nascut pe data de 02.09.1959 si am 38 ani munca cu cotizatie. Am lucrat 4 ani in grupa 1 si 34 ani in grupa 2. Cand pot iesi la pensie si cu ce fel de ... (vezi toată discuția)
Pensionare Vasilegheorgheabcd Vasilegheorgheabcd Am lucrat la grupa I de muncă 19 și 8 luni.Conform noilor modificări aduse legii pensiilor,ce reducere primesc la vârstă de pensionare?Pentru cele 8 luni ... (vezi toată discuția)