Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia-preaviz zile lucratoare weekend
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia-preaviz zile lucratoare weekend

Buna seara,

Mi-am depus demisia, urmeaza sa stau in preaviz 20 de zile lucratoare, dar firma ma obliga sa lucrez de luni pana duminica inclusiv deoarece lucrez in deplasare si mi se plateste diurna si cazare. In aceasta situatie, zilele de weekend se vor lua in calcul ca si zile lucratoare, urmand sa mi se scada din zilele de preaviz?

Va multumesc,
Roxana Honcu
Zilele de week-end nu intra in calcul termenului de preaviz ... Zilele de week-end sunt zile de repaus saptamanal (repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive, de regula sambata si duminica).