Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum lucrez cu un actor?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum lucrez cu un actor?

am constituit o trupa de teatru si doresc sa colaborez cu niste actori pentru a pune in scena niste spectacole. Vom avea repetitii si spectacole. Eu am facut o firma srl.
Pot face un contract de colaborare? Dar contract de drepturi de autor?
sau trebuie sa fac contract de munca? mentionez ca vom avea in medie cam 4-8 spectacole pe luna.eu le pun la dispozitie script.costume, decor, regizor cu care sa repete. ei doar vin si invata rolul si isi pun amprenta lor personala. apoi joaca spectacolul in diferite teatre unde incerc sa le inchiriez sala- facem vanzare de bilete etc
multumesc.
danatoma16, utilizator
Fie incheiati un contract de munca, fie un contract de drepturi de autor.