Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Am pierdut certificatul de deces, cum fac rost de altul
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Am pierdut certificatul de deces, cum fac rost de altul

Buna seara! Am pierdut certificatul de deces al tatalui meu si am nevoie de altul pentru ca vrea sa donez locul de veci unei alte rude, eu fiind unica mostenitoare. Va rog sa ma indrumati de unde pot lua alt certificat de deces in original mai ales ca am 2copii dupa cel original. Va multumesc anticipat!
Va adresati serviciului de stare civila din cadrul primariei cu o cerere pentru eliberarea unui duplicat al certificatului de deces insotita de o copie a actului de identitate, a certificatului de deces si un timbru fiscal de 4 lei.
[ link extern ] /
[ link extern ]
Nu se mai achita taxa de timbru. Va trebui sa aveti cartea de identitate, certif.dvs.de nastere sau de casatorie daca in urma casatoriei v-ati schimbat numele, pentru a face dovada calitatii dvs..Aveti grija ca pierderea, deteriorare,distrugerea va poate costa amenda intre 100-200 lei.