avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Depunere declaratia 088
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Depunere declaratia 088

Buna ziua. Am o nelamurire privind declaratia 088. Ea se depune doar de catre firmele care sunt inmatriculate la Registrul Comertului si solicita inregistrare in scopuri de TVA sau de toate firmele, indiferent daca sunt deja inregistrate in scopuri de TVA sau nu? Eu am inteles , din ceea ce am citit, ca doar cele care solicita inregistrarea in scopuri de TVA trebuie sa depune aceasta declaratie impreuna cu declaratia 099 sau cu declaratia 010. In ritmul in care se modifica si se amana mereu declaratiile nu mai esti sigur de nimic. Multumesc anticipat.:frantic:
Cel mai recent răspuns: emaio , utilizator 11:45, 12 August 2016
Se depune doar daca se solicita inregistrarea in scopuri de TVA.
Va multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare platitor de tva ContSters103316 ContSters103316 Ce declaratie trebuie sa depun pentru a deveni platitor de TVA pentru o SC infiintata in mai 2014, si de la 01.02.2015 vrea sa devina platitor? 010, 088, 098? (vezi toată discuția)
Inregistrare tva prin optiune Mariralu Mariralu Buna ziua , Doresc sa depun o cerere pentru inregistrare in scop de TVA prin optiune , am pregatit un dosar cu o multime de acte , dar nu imi este ... (vezi toată discuția)
Depunere declaratie de inregistrare fiscala 010 ovy79ro ovy79ro Buna seara. Am un SRL infiintat in ianuarie 2013. Astazi am fost la Administratia Financiara a sectorului de care apartin, stiind ca trebuie sa depun in ... (vezi toată discuția)