Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Aplicare grila de salarizare bugetara iunie/august 2016
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Aplicare grila de salarizare bugetara iunie/august 2016

Bună ziua,

Revin cu o problemă care îmi strânește nelămuriri.
Știu că în iunie s-a adoptat o nouă grila de salarizare pentru medici și profesori (cel puțin așa știu eu, poate s-a făcut ceva asemănător și pentru alte categorii socio-profesionale), care să intre în vigoare din august a.c. În cadrul lor am observat că, la categoria de „personal didactic auxiliar” erau trecute și ocupații precum muzeograf sau cercetători științific (indiferent de grad).

1. Acea grilă se aplică, deci, și unui muzeograf de la orice muzeu din România, indiferent de cine îl finanțează (Min. Culturii, Consiliile Județene, primăriile, etc.) sau unui cercetător din cadrul unui muzeu sau institut? Sau doar celor care lucrează într-o instituție subordonată Ministerului Educației?
2. Există pe undeva un document clar cu grilele de salarizare din mediul bugetar, cu toate domeniile și ocupațiile?

Vă mulțumesc anticipat.
1.Grila din OUG20/2016 este pt Familia Ocupationala INVATAMANTsi nu este aplicabila muzeografilor ,cu exceptia celor care sunt incadrati in unitati de invatamant -functii didactice auxiliare.

2.Grilele pt toate functiile bugetare le gasiti in Legea 284/2010-Anexe Muzeografii ii veti regasi in Anexa dedicata fam ocup. CULTURA