Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj bunuri imobile dupa divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj bunuri imobile dupa divort

Buna ziua. In anul 1999, cu doi ani inainte de a ma casatori am achizitionat un apartament in Timisoara. La cativa ani de la casatorie, impreuna cu sotia mea am inceput constructia unei case, pentru care am vandut apartamentul meu dinaintea casatoriei (valoarea apartamentului reprezentand o buna parte din suma necesara constructiei casei). La finele anului 2014 am divortat si acum se pune problema partajului casei noastre. Intrebarea mea este: deoarece eu doresc sa pastrez casa si nu sa o vand, care este cota parte cu care va trebui sa o despagubesc? Cum se stabileste? Se face cumva o evaluare a valorii actuale a casei din care se scade suma reprezentand apartamentul care a fost proprietatea mea si apoi diferenta se imparte in cote egale?
Buna ziua
In cazul in care nu veti gasi intelegerea fostei sotii, pentru un partaj amiabil, in cadrul procesului de partaj va trebui sa faceti probe pentru a dovedi ca ati contribuit cu o suma mai mare la constructia casei. In caz contrar, bunurile comune se partajeaza in mod egal.
Intr-adevar modul dvs. de calcul este corect, dar, repet, toate aceste aspecte vor trebui probate in fata instantei.

Succes!
Vă mulţumesc pentru răspuns. Sper să putem stabili partea respectivă pe cale amiabilă, deşi ea solicită jumătate din valoarea de piaţă a casei, sumă cu care eu nu sunt de acord.