avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... impartire apartament dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

impartire apartament dupa divort

Dupa casatorie ,impreuna am cumparat un apartament in valoare de 25.000 usd.Acesti bani au fost obtinuti dintr o mostenire a a mamei mele 15.500 usd si restul din ce am scos de la nunta.
Acesti bani 15.000 au fost scrisi in acte ca au fost obtinuti dintr o mostenire a mamei mele si restul de la noi.
Acum ca divortam si exista si un minor cum se imparte apartamentul?
conteaza cat a reprezentat 15.500 din 25.000 usd sau la vanzarea apartamentului se scad acesti 15.500 usd si restul se imparte pe din doua?
Cel mai recent răspuns: cosmin2005 , utilizator 20:42, 26 Mai 2014
Acesti bani 15.000 au fost scrisi in acte ca au fost obtinuti dintr o mostenire a mamei mele si restul de la noi.

Acesta afirmatie in acte, v-ar fi ajutat daca ati fi fost acuzat de spalare de bani, la partaj insa, ar fi de folos sa rezulte ca aceasta suma v-a fost donata numai dvs de mama dvs, asa puteti solicita o cota mult mai mare reprezentand contributia dvs proprie..
Ok intrebrea mea este cum se imparte acum apartamantul?
Cei 15500 usd au reprezentat 62%din casa.
Acum iau 62% din valoarea casei si restul impartim pe din doua sau din valoarea casei de acum scad 15500 usd si restul se imparte in doua?
Asta e intrebarea mea!
Pai nu e ok ca se pleaca de la prezumtia de bun comun in cote egale, mai departe e treaba dvs ce cereti si cum probati.
Corect ar fi in procent, sa cereti o cota majorata de 80 % si sa probati contributia dvs la achizitionarea casei..

Dar legal cum este daca nu ne intelegem amiabil?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scadere contributie din masa succesorala mahat mahat Parintii mei au construit o casa, in care am locuit impreuna cu ei, am achitat toate cheltuielile de intretinere si i-am ingrijit. Mai mult, am contribuit cu ... (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate. mariuscrisan mariuscrisan Mama si tatal meu detin un apartament. Mama a decedat. Suntem doi frati . Tatal meu poata sa vanda apartamantul fara acordul nostru? Cat detine fiecare din ... (vezi toată discuția)
Cotitatea disponibila KARRINA KARRINA Parintii mei ( mama si tata) au avut o casa si doi copii ( fiu si fiica). In urma decesului tatalui, cotele mostenitorilor au fost: 10/16-mama, 3/16- fiul si ... (vezi toată discuția)