Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Am avut un văr primar care a decedat în 24 decembrie 2015. Nu are alte rude decât 4 veri primari. Ce acte trebuie să duc la notar pentru a dezbate succesiunea având în vedere că certificatul lui de deces este la o vară primară care nu vrea să mi-l dea?
Daca mostenitorii nu se inteleg atunci dezbaterea mostenirii nu se va face la notar ci in instanta de judecata.
Pentru dezbatere sunt necesare acte de identitate, actede stare civila, acte de proprietate, certificat de atestare fiscala proprietati si persoana fizica decedata.
Sfatul meu este sa consultati un avocat pentru ca demersurile sunt anevoioase.
Daca nu aveti certificatul de deces, puteti cere de la Primarie un duplicat.
Aveti nevoie de o incheiere notariala din care sa rezulte daca a fost sau nu dezbatuta succesiunea, de certificat fiscal, de anexa 24 de la primarie, acte de proprietate, extrase CF/ incheieri din care sa rezulte ca nu sunt inscrise in CF, acte de stare civila, adresele tuturor verilor. Daca exista unchi in viata, ei vin la succesiune, nu verii.