Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... recalculare consum enel
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

recalculare consum enel

Buna seara,

Am si eu o problema cu cei de la Enel si din pacate nu stiu ce solutie juridica am.
Speta este urmatoarea:
Am incheiat un contract de inchiriere a unui spatiu al carui proprietar sunt, pe o perioada de 1 an si jumatate.
In cursul lunii octombrie a anului trecut un angajat Enel s-a prezentat la spatiu mai sus amintit in vederea efectuarii unor verificari, moment in care a observat ca, contorul electric are sigiliul rupt.
Astfel ca, acest angajat Enel a mentionat faptul ca lipsa sigiliului poate avea ca scop modificarea consumului de energie electrica. Angajatul Enel a ridicat sigiliul care a fost gasit rupt.
Urmare a acestei interventii cei de la Enel au intocmit nota de constatare, proces-verbal de analiza tehnica si fisa de calcul a energiei electrice consumate si neinregistrate.
In nota de calcul se mentioneaza recalcularea consumului de energie electrica pt o perioada de 3 ani, respectiv noiembrie 2012-noiembrie 2015.
Recalcularea este taxata la valoare maxima prevazuta de cei de la Enel, iar suma datorata este de aproximativ 40.000 de lei.
Avand in vedere faptul ca respectivul spatiu a fost inchiriat pe o perioada de 1 ani si jumatate iar inainte de aceasta perioada nu a mai folosit nimeni spatiul, de ce cei de la Enel ma pun sa achit un consum pentru perioada de 3 ani.
Intrebarea mea este urmatoarea: ce pot face din punct de vedere juridic in aceasta situatie? Cu ce fel de actiune ma pot apara tinand cont de faptul ca mi-au pus in vedere sa achit aceasta suma in 30 de zile de la data la care am primit instiintarea ?

Multumesc!
A fost impusa plata aferenta 3 ani,deoarece acesta este termenul in interiorul caruia se poate solicita executarea pentru recuperare debit constatat
ynocentta a scris:

A fost impusa plata aferenta 3 ani,deoarece acesta este termenul in interiorul caruia se poate solicita executarea pentru recuperare debit constatat

Dar nu se aplica prevederile Oridnului Anre cf caruia se recalculeaza pe maxim 6 luni ?
Sunt intr-o situatie asemanatoare si mi-au emis o nota de calcul de 14.400 kw, -6540 lei, un calcul in sistem pausal pe ultimii 3 ani, cf puterii maxime a contorului ... (400 KW pe luna ,in conditiile in care am consumat mereu sub 100)
Daca nu se aplica prevederile oridnului, atunci de ce sunt prevazute ???