avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Plafon plata dividende cash
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Plafon plata dividende cash

Buna ziua,
Va rog sa-mi dati un raspuns la urmatoarea intrebare:
Incepand cu 9 mai intra in vigoare prevederile Legii 70/2015-– care limiteaza platile catre persoane fizice pana la maxim 10.000 lei/zi /tranzactie - cf. art. 4 alin 4. Tot acest articol prevede faptul ca sunt interzise platile fragmentate in numerar catre o persoana, pentru tranzactii mai mari de 10.000 lei.
Daca dividendele sunt in valoare de 20.000 lei se achita 10.000 cash si 10.000 prin banca. Este corect ?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Ioan Blaga , Contabil 10:12, 18 August 2016
Da, este corect. Art. 4 alin. 4 stabileste un plafon al numerarului achitat. Diferenta va fi platita exclusiv prin instrumente de plata fara numerar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plafon creditare firma ContSters126873 ContSters126873 buna seara .care este plafonul maxim care se poate credita o societate intr-o zi? (vezi toată discuția)
Plata intretinere restanta nicola11 nicola11 detin o locuinta in bucuresti si in urma decesului tatalui meu m.am trezit ca am de plata o suma foarte mare la intretinere,...16700lei cu penalizari cu ... (vezi toată discuția)
Plafonarea incasarilor si platilor emanuela25 emanuela25 Buna ziua Am o nelamurire in ceea ce priveste articolul din legea 70/2015 in care se precizeaza ca \\"Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către ... (vezi toată discuția)