Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Plafon plata dividende cash
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Plafon plata dividende cash

Buna ziua,
Va rog sa-mi dati un raspuns la urmatoarea intrebare:
Incepand cu 9 mai intra in vigoare prevederile Legii 70/2015-– care limiteaza platile catre persoane fizice pana la maxim 10.000 lei/zi /tranzactie - cf. art. 4 alin 4. Tot acest articol prevede faptul ca sunt interzise platile fragmentate in numerar catre o persoana, pentru tranzactii mai mari de 10.000 lei.
Daca dividendele sunt in valoare de 20.000 lei se achita 10.000 cash si 10.000 prin banca. Este corect ?

Va multumesc
Da, este corect. Art. 4 alin. 4 stabileste un plafon al numerarului achitat. Diferenta va fi platita exclusiv prin instrumente de plata fara numerar.